вторник, 29 марта 2011 г.
пятница, 25 марта 2011 г.
четверг, 24 марта 2011 г.
четверг, 17 марта 2011 г.
понедельник, 14 марта 2011 г.
Հիպերակտիվությունն անդաստիարակություն չէ
среда, 9 марта 2011 г.
Ինտելեկտուալ մարդիկ ավելի գունագեղ և հետաքրքիր երազներ են տեսնում
Երազներ կարող են տեսնել և հիշել միայն այն մարդիկ, ովքեր ունեն բարձր ինտելեկտ: Որքան մարդը ինտելեկտուալ զարգացած է, այնքան ավելի վառ ու գունագեղ երազներ կարող է տեսնել: Այս մասին հայտարարել են ամերիկացի գիտնականները:
Ամերիկացի հետազոտողներն ուսումնասիրել են ավելի քան երկու հազար կամավորների, որոնց մեծ մասը չի կարողացել հիշել իր տեսած երազը: Պարզվել է նաև, որ նրանցից շատերն ընդհանրապես երազներ չեն տեսնում: Փորձարկվածների մյուս մասը կարողացել է հստակ պատմել իր տեսած երազը: Բացի այդ` նրանք ասել են, որ երազներ տեսնում են կանոնավոր կերպով: Այդ մարդիկ ունեցել են բարձր ինտելեկտ:
Ըստ գիտնականների, եթե մարդը ինտելեկտուալ զարգացած չէ, ապա շատ հազվադեպ է երազներ տեսնում, քանի որ նրա ուղեղը ևս քնում է: Այս փորձարկման արդյունքների հաստատումն են նաև հոգեբանական թեստերը, որոնք անցել են փորձարկվողները:
вторник, 8 марта 2011 г.
пятница, 4 марта 2011 г.
среда, 2 марта 2011 г.
«Կարմիր քարտ» իշխանություններին
Կարապետիչի խոսքերով՝ ինքը այն կարծիքին է, որ միակ առաջնորդը ժողովուրդն է, եւ հետեւաբար՝ «ժողովուրդն էլ պետք է կանգուն լինի եւ պահանջի արժանի փոփոխություն»: Հավանաբար այդ էր պատճառը, որ հանրահավաքի մասնակիցները «Ոչ՝ թալանին», «Մի բռնաբարեք ազատությունը», «Բոլորս բոլորիս համար», «Ժողովուրդը ուժ է» գրություններով պաստառներ էին պարզել:
Հանրահավաքի ժամանակ ելույթ ունեցան նաեւ Կարապետիչի աշխատակիցները, որոնց խոսքերով էլ՝ հավաքվածները հերթական անգամ հաստատեցին, որ ոչ թե մի քանի անհատների, այլ հենց իրենց դեմ խաղ չկա:
Հանրահավաքի ժամանակ Կարապետիչի կողքին էին «Սարդարապատ» շարժման անդամներ, «Շուշիի» առանձնակի գումարտակի նախկին հրամանատար Ժիրայր Սեֆիլյանը, կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը, «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ Աշոտ Մանուչարյանը, որն էլ իր ելույթում կոչ արեց անցնել այլ կյանքի, որովհետեւ այսպես շարունակվել չի կարող: Ըստ Ա. Մանուչարյանի, եթե ժողովուրդը ցանկանա, ապա մեկ օրում իշխանությունը կվերադարձնի իր ձեռքը, մնում է միայն օրը որոշել:
Ժ. Սեֆիլյանն էլ չնայած ամբիոնից ելույթ չունեցավ, սակայն լրագրողների հետ զրույցում իր ներկա գտնվելու մասին նշեց՝ քանի որ Կարապետյանն իրեն պարբերաբար հրավիրել է հանրահավաքներին, ինքն էլ չի ցանկացել համախմբված ժողովրդի հարթակ բաց թողնել. «Եթե փողոցում ժողովուրդ կա, մենք այնտեղ ենք: Մենք մասնակցելու ենք նաեւ մարտի 1-ին կայանալիք ՀԱԿ հանրահավաքին»:
Տ. Կարապետյանի հաջորդ հանրահավաքը կկայանա մարտի 21-ին, իսկ այսօր կլինի մոմավառություն՝ մարտիմեկյան իրադարձությունների զոհերի հիշատակը հարգելու համար:
Ե. ՀԱԿՈԲՅԱՆ
Подписаться на:
Сообщения (Atom)